Quantcast
Channel: CukromCukrom
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

A cukorbetegség típusai

$
0
0

A cukorbetegség típusai

A cukorbetegség típusai nagy vonalakban ismertek a legtöbb ember számára. Az évek alatt azonban rengeteget fejlődött az orvostudomány: ezért fontos, hogy időnként frissítsük tudásunkat a témában. Cikkünk ehhez nyújt segítséget.

Cukorbetegség típusai: a leggyakoribbak

1-es típusú cukorbetegség

Az I-es típusú cukorbetegséget korábban fiatalkori cukorbetegségnek nevezték – ugyanakkor ma már tudjuk, a diabétesz típusai nem aszerint különíthetők el, hogy milyen életkorban diagnosztizálják. A különbségeket inkább a kialakulás oka határozza meg.

Mi történik a szervezetben?

Az 1-es típusú diabétesz úgynevezett autoimmun betegség. Ez azt jelenti, hogy az immunrendszer idegenként azonosítja, nem ismeri fel a béta-sejteket, amelyek az inzulint termelik a hasnyálmirigy Langerhans-szigetein. Az inzulin az a hormon, amely a cukorbontáshoz szükséges – az immunrendszer hibás működése pedig drasztikusan csökkenti vagy teljesen megszünteti ennek termelődését. 

Miért alakulhat ki?

Évekig széles körben elterjedt, megkérdőjelezhetetlennek számító nézet volt, hogy az 1-es típusú cukorbetegség örökletes. Az orvostudomány mai állása szerint viszont ez nem ilyen egyértelmű. Bár a típus kialakulásában szerepet játszhat az autoimmun betegségek kialakulására való öröklött hajlam, környezeti tényezők, például vírusfertőzések is lehetnek kiváltó okok. A rubeola, a mumpsz, és az Echo-vírus bizonyos antigénjei ugyanis annyira hasonlítanak a béta-sejtek antigénjeihez, hogy az immunrendszer ellenanyagai egyes esetekben mindkettőt megtámadják. Ez pedig a cukorháztartás felborulásához vezet.

Melyek a legfőbb tünetek?

Az I-es típusú cukorbetegség könnyebben kezelhető, ha korán felismerjük az árulkodó tüneteket. Ezek közül az egyik legbeszédesebb, ha valakinek látványosan megnő az étvágya, mégis hirtelen súlyvesztést tapasztal. Ennek oka, hogy a sejtek a működésükhöz szükséges elegendő energia hiányában a zsírt kezdik el bontani.

Szintén gyakori tünet még a a magas vércukorszint okozta szájszárazság és megnövekedett szomjúság, valamint a fáradékonyság és a homályos látás.

Hogyan kezelhető?

Az 1-es típusú diabétesz bár sajnos nem gyógyítható, tünetmentes, teljes életet élhet vele minden érintett, aki megfelelő terápiában részesül, és fegyelmezetten betartja orvosa ajánlásait. Az inzulintermelés megszűnése miatt az inzulinpótlás folyamatosan szükséges. Ehhez nagy segítséget nyújt a vércukornapló vezetése. Emellett életmódváltásra is szükség van, amely a cukorbeteg diétát és a rendszeres testmozgást egyaránt magában foglalja.

2-es típusú cukorbetegség

Ez a típus a cukorbetegség fajtái közül a leggyakoribb: Magyarország teljes lakosságának csaknem 10%-a érintett. 

Mi történik a szervezetben?

A 2-es típusú cukorbetegség esetében a béta-sejtek termelnek inzulint, a sejtek azonban nem érzékelik, így a szervezet nem tudja hasznosítani. Ezt az állapotot inzulinrezisztenciának nevezik, amelyet a szervezet fokozott inzulintermeléssel egy ideig, akár évekig képes ellensúlyozni – amikor viszont ez a képesség kimerül, már kialakult 2-es típusú cukorbetegségről beszélhetünk.

Miért alakulhat ki?

Az esetek túlnyomó többségében a 2-es típusú cukorbetegség okai az életmódra vezethetők vissza. A hozzáadott feldolgozott cukor, a szénhidrát túlzott fogyasztása, a mozgásszegény életmód jelentik a legnagyobb kockázatot. Jó tudni, hogy a tévhitekkel ellentétben a 2-es típusú cukorbetegség is kialakulhat gyermekkorban, fiatalkorban, bár felnőtt- és időskori megjelenése valóban gyakoribb. 

Melyek a legfőbb tünetek?

A II-es típusú cukorbetegség tünetei közül néhány fő jel fedi egymást az 1-es típus tüneteivel: ilyenek például a szájszárazság, a nagy szomjúság, a gyakoribb vizelés és a homályos látás. Lényeges különbség azonban, hogy a 2-es típusú cukorbetegség hatása nem a fogyás, hanem a súlygyarapodás – ez sokszor akkor is jelentkezik, ha a páciens szinte alig eszik valamit. Intő jel lehet még, ha a testen nehezen gyógyuló sebek találhatók.

Hogyan kezelhető?

Az elsődleges cél a vércukorszint megfelelő tartományban tartása. Ennek érdekében a kulcsfontosságú a személyre szabott étrend betartása és a rendszeres mozgás. Napjainkban egyre gyakoribb a gyógyszerre vagy inzulinterápiára szoruló cukorbeteg. 

1 és 2 típusú cukorbetegség

A népszerű édességek többségét sajnos mellőznünk kell, ha diabétesszel élünk együtt.

Cukorbetegség fajtái: a 3-as típus

Kevesen tudják, de a cukorbetegségnek létezik úgynevezett 3-as típusa is: ebbe a kategóriába listázza az orvostudomány azokat az eseteket, amelyek az 1-es vagy 2-es típusba nem sorolhatók be egyértelműen. Számos altípusa létezik: a 3D típus például hormonális okokból alakul ki, a 3F vírusfertőzések hatására, a 3G immonulógiai problémák miatt.

A cukorbetegség fajtái közül a 3-as típusban a 3C, azaz a pancreatogén típus a leggyakoribb. Ebben az esetben a hasnyálmirigyszövetek pusztulása vezet túlságosan alacsony inzulintermeléshez, vezető oka is a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás.

Terhességi cukorbetegség

Mi történik a szervezetben?

A cukorbetegség típusai közül a gesztációs diabétesz oka az inzulin várandóssággal kapcsolatos hormonális változások során lecsökkent hatása: ezért gyakran nevezik terhességi cukorbetegségnek. Akkor alakul ki, ha a csökkent inzulinhatás miatt megnövekedett vércukorszintet a hasnyálmirigy inzulintermelése nem tudja kompenzálni

Miért alakulhat ki?

A terhességi diabétesz kockázatát leginkább a 35 év feletti életkor, a családban korábban már előfordult cukorbetegség, valamint a fennálló PCOS (policisztás petefészek szindróma) növelik. Ugyanakkor a kialakulásáért felelősek lehetnek életmódbeli faktorok is, például a mozgásban szegény életmód vagy a helytelen táplálkozás. 

terhességi cukorbetegség

Ha fegyelmezetten betartjuk orvosunk utasításait, a gesztációs diabétesz ellenére is harmonikus lehet a babavárás.

Melyek a legfőbb tünetek?

A terhességi diabétesz felismerését megnehezíti, hogy tünetei nagyon hasonlítanak a terhesség okozta alapvető és normális testi változásokra, mint például a megnövekedett étvágy, a fokozott szomjúságérzet, és a szokásosnál gyakoribb vizeletürítés. Ezért fontos, hogy amennyiben a fent felsorolt rizikófaktorok egyike igaz ránk, a kötelező egy OGTT (cukorterhelés) vizsgálat mellett többet is beiktassunk a várandósság első hónapjaiban, vagy akár már a baba tervezésének idején is.

Hogyan kezelhető?

Az előírt diéta betartása és a rendszeres mozgás hatására a terhességi diabétesz tünetei kordában tarthatók. Súlyosabb esetekben inzulin terápiára is szükség lehet. A cukor anyagcseréje az esetek nagy többségében helyreáll a baba megszületése után, ám továbbra sem árt a fokozott óvatosság: aki átesett gesztációs cukorbetegségen, annak nagyobb esélye lesz a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására is.

Magyarországon a terhesség 22-28. hetében cukorterheléses vizsgálatot végeznek, hogy kiszűrjék az anya és a magzat egészségét is kockáztató terhességi diabéteszt. Gyakorisága hazánkban körülbelül 4-6 százalék közé tehető.

Cukorbetegség típusai: a diabétesz előszobái

Bár szigorúan véve nem tartoznak a cukorbetegség típusai közé, lényeges megemlíteni a diabéteszt megelőző, úgynevezett prediabétesz állapotot is, amelynek szintén számos típusát különböztetjük meg.

A prediabétesz legenyhébb, egyben legismertebb formája az inzulinrezisztencia (IR). Ezt az állapotot már említettük a II-es típusú cukorbetegség kapcsán: a hasnyálmirigy termelte inzulint nem ismerik fel a sejtek, így egyre emelkedik a vércukorszint. Ennek eredményeképp a hasnyálmirigy folyamatosan több és több inzulint termel, ami a hasnyálmirigy “kifáradásához”, ezzel együtt II-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet.

A prediabétesszel kapcsolatban két rövidítést érdemes még megjegyeznünk: az IFG-t és a IGT-t.

Az inzulinrezisztencia és az IFG közötti különbség, hogy míg IR esetén csak az inzulinértékek romlanak, az éhgyomri vércukorszint a még a normál tartományban van, addig az iFG  fennállásakor már az éhomi glülóz szint is megemelkedik. Értéke 6,1 mmol/l és 7 mmol/l között van. IGT-ről pedig akkor beszélhetünk, ha az OGTT vizsgálat 120 perces értéke 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l között van.

Ha időben felismerjük a prediabétesz jeleit, a folyamat visszafordítható – életmódváltással ebben a fázisban még megelőzhető a cukorbetegség kialakulása.

diabétesz típusai

Ne halogassuk orvosunk felkeresését!

Hová forduljunk, ha a cukorbetegség típusai egyikére gyanakszunk?

A cukorbetegség fennállását kizárólag szakorvos tudja megállapítani! Ezért amennyiben tapasztalja a cikkben említett gyakori tüneteket, első lépésként kérjen beutalót a háziorvosától OGTT (orális glükóz tolerancia teszt) vizsgálatra. Ha a tünetek nem jelentkeznek, de

  • életkora 45 év fölött van,
  • előfordult már cukorbetegség a közvetlen rokonságban,
  • magas a koleszterinszintje, a vérnyomása,
  • szív-és érrendszeri betegsége van,
  • BMI értéke 25 fölötti,
  • terhessége alatt gesztációs cukorbetegég állt fent,
  • esetleg gyermeke 4 kg fölötti súllyal született,

 

szintén fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

VeriFine lándzsával biztonságos a vércukormérés. Ismerje meg Ön is az előnyeit!

The post A cukorbetegség típusai first appeared on CukromCukrom.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Trending Articles